GENÇLİK ÇALIŞMALARININ TARİHİ

BÖLÜM 1

Gençlik çalışmalarının tarihi, 18. yüzyılda Sanayi Devrimi’nin doğuşuna kadar uzanıyor. Genç erkeklerin sanayi devrimi ile büyük şehirlere iş bulma amacıyla tanışması sonucu kentsel alanlarda ortaya çıkan bir gençlik kültürüdür. Gençlik çalışmaları bu göç ile başlamıştır diyebiliriz.

BÖLÜM 2

1844 yılında tek amacı şehre yeni gelen genç erkeklere rehberlik yapmak olan ilk örgüt kuruldu. YMCA (Young Men’s Christian Association), George Williams adlı Londralı bir adam tarafından kuruldu. Williams’ın amacı, çevredeki erkeklere yönelik bir organizasyon kurmaktı. Bir yandan misyonerlik amacı güden bu organizasyon ilerleyen yıllarda kurulan pansiyon ile daha da güçlendi. İlerleyen yıllarda sosyal ve kültürel etkinliklerle yelpazesini geliştiren organizasyon günümüzde hala aktiftir.

BÖLÜM 3

Gençlik çalışmalarının ilk yıllarında, genç kadınlarla çalışmak daha az önemli olarak görülüyordu. O dönemlerde genç kadınların ev hayatlarının olduğu ve ev işlerine odaklandıklarını düşünülmektedi.

Bu düşünce 1878’de Maude Stanley adlı aktivist ve ilk kadın gençlik çalışanı ortaya çıkıp Girls Club Union (Kızlar Kulübü Birliği) adlı organizasyonu kurana kadar devam etti.

BÖLÜM 4

1902’de ABD’de Woodcraft Kızılderilileri adlı organizasyon Ernest Thompson Seton tarafından kuruldu. İsme rağmen, program kızılderili olmayan gençler için oluşturuldu. İlk başta grup sadece erkekler içindi, ancak daha sonra kadınları da dahil ettiler.

Seton, Connecticut kasabasındaki çocuklara açık havadaki “Woodcraft” (ormanda yaşamın bilgi ve becerileri) ve Amerikan yerlileri hakkında dersler verdi. Program uluslararası arenada yayıldı ve Woodcraft adıyla bilinir hale geldi.

Seton’ın Woodcraft programı daha sonraki gençlik programları, organizasyonları ve özellikle İzci Hareketi üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptir.

BÖLÜM 5

İkinci dünya savaşı sırasında liderler, muhtemelen nükleer bombalarla savaşacak ve insanlığı imha edecek olan III. Dünya Savaşı’nı önleme stratejileri arıyordu. Uygulanan stratejilerden biri, dünya çapında gençlik örgütleri kurmak ve benzer ilgi alanlarına sahip gençlerin gençlik değişimine katılmalarını sağlamaktı. 

Bu etkinliklerde, farklı ülke ve kültürlerden gençler birbirlerini tanıyacak, yapıcı faaliyetler etrafında bir araya gelecek ve toplumlarına olumlu deneyimler getireceklerdir. Bu gençler ve genç yetişkinler sonunda sorumluluk alanlarında yetişkin olacaklar ve bir kriz durumunda, bu sivil ağın savaş değiştiren söylemlere, yalanlara ve dezenformasyona direneceği umuluyordu. 

Böylece, örn. 1956 yılında, UNESCO’nun IUCN – Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması Birliği – Dünya Koruma Birliği olarak adlandırıldığından beri, bir gençlik bölümü oluşturdu, IYF – Uluslararası Doğa Araştırmaları ve Uluslararası Gençlik Federasyonu – Çevre Araştırmaları için Uluslararası Gençlik Federasyonu olarak yeniden adlandırıldı.

BÖLÜM 6

1959’da basında genç suçlarla ilgili yayılan haberler, İngiliz hükümetinin gençlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ulusal bir yöntem aramasına yol açtı. 

1960 yılında, Albemarle Raporu olarak bilinen ve yerel hükümet kurumlarının gençler için ders dışı faaliyetler sağlama sorumluluğunu üstlenmesinin gerekliliğini belirten bir hükümet raporu yayınlandı. İlk kez gençlik merkezleri ve tam ücretli tam zamanlı gençlik çalışanları tüm Britanya’da haklarına kavuştular.

Beş yıl sonra Ulusal Gençlik Kulüpleri Birliği ülke genelinde yapılan çalışmalar hakkında ilk raporunu hazırladı.

GÜNÜMÜZ

Günümüzde gençlik çalışmaları çok farklı kurum ve kuruluşlarca hemen hemen her yerde yapılmaktadır.

Kariyerimin ilk yıllarında Erzurum Büyükşehir Belediyesi Eurodesk Temas Noktasında Gençlik Bilgi Çalışanı olarak bu dünyaya adım attım.

Ardından Erzurum Aziziye Kaymakamlığı ve Aziziye Belediyesi’nde proje uzmanı ve gençlik çalışanı olarak çalıştım.

Kamu kurumları maceramın son ayağında ise Erzurum Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu’nda proje uzmanı ve gençlik çalışanı olarak görev aldım.

Bütün bu kamu macerasının ardından Sosyal Gençlik Derneği bünyeside çalışmaya karar verdim. Artık pek çok farklı kamu kurumuna proje danışmanlığı yapıyor ve derneğin gençlik çalışanı olarak yola devam ediyorum.

Gördüğünüz gibi farklı kurum ve kuruluşlar artık gençlik çalışmaları ile ilgilenmektedir. Sizde kendinize en yakın organizasyonları bulup bilgi alabilirsiniz.