KLAVYE DELİLANLILARI

‘’Klavye Delikanlılığı’’ son yıllarda gittikçe popülerleşen bu meslek grubundan kişilerle sık sık karşılaşıyorum. Hemen hemen her gün bir-iki kişiyi sosyal medyada engellemek zorunda kalıyorum. Sebebi ise tamamen kişisel isteklerini karşılamadığım için aldığım hakaret ve küfürler.

Evet. Yıllardır aynı durum. 10 yıldır gençlik çalışmalarının içerisindeyim. Kabaca 1500-2000 gencimizin yurt dışına gitmesine bir şekilde vesile olmuşumdur. Tabi meyve veren ağaç taşlanır sözünün ardından gelen saldırılara da alıştık. Biz alıştık alışmasına da saldıran bu şahısların seviyesi de bilgi becerileri de gittikçe azaldı. 

En çok karşılaştığım durum ise beni nereye şikayet edeceklerini bir türlü tutturamamaları. Örnek vereyim:

  • Kişisel hesabımdan gerçekleşen bir görüşmede istediğini alamayınca çalıştığım kuruma şikayet etmek.
  • A Belediyesinde çalıştığım dönemde beni B Valiliğine şikayet etmeleri.
  • C Derneğinin sosyal medya hesabından yaptığım görüşmeler nedeniyle D Kaymakamlığına şikayet etmek.

vb. durumlarla çok karşılaştım. 

Hepsine gülüp geçiyorum. Boşuna şikayet etmeyin yani. Sosyal medyanın hiçbir alanında kimseye hakaret etmem. Öyle bir şey göremezsiniz. E o zaman sadece fikirlerimi beğenmediğiniz için beni şikayet edebilir misiniz?

Tabi ki hayır!

Uğraşan çok oluyor. Ancak ben bunlara hep gülüyorum. Herkesi memnun etmem imkansız. Her gün onlarca insanla tanışıyorum. Bunların onda biri sosyal medyadan beni bulup takip ediyor. Bir gün beğenmedikleri bir şey paylaştığımda ise hemen klavye delikanlısı olup saldırıya geçiyorlar. ‘’Beğenmiyorsanız takip etmeyin!’’ diyorum sürekli ama tek dertleri laf sokan bir mesaj atıp öyle çekip gitmek. Ben salak mıyım? Tabi ki bu insanlara böyle bir fırsat vermeden hemen engelliyorum. 

Şahsi hesabıma günde 5-10 mesaj geliyor. Tanımadığım kişilerden. Hem de bir merhaba bile demeden direkt konuya atılıyor ve ‘’….. Projesine başvuru yapmıştım…..’’ 

Buna ben hayatta cevap vermem. Aynı şahıs ikinci kez mesaj gönderirse: ‘’Şahsi hesabımdan işim hakkındaki konularda görüşme gerçekleştirmiyorum. Lütfen bana kurumsal kanallardan ulaşınız’’ şeklinde bir mesaj gönderirim.

Bunu gördüğü halde hala saldırırcasına üçüncü hatta dördüncü mesajla saldırıya geçenler oluyor. Tabi anında engelliyorum.

Gençler, yapmayın etmeyin. Yalandan yere insanlara saldırmayın. Karşınızdaki insanın özel bir hayatı var. O insana mesleği ne olursa olsun hemen ulaşıp mesaj atıp cevap alacağınızı düşünmeyin.

Şikayetler ve hakaret dolu mesajlar kesilmeyecek biliyorum. Ancak bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Umarım bir gün sizler benim gibi günde onlarca kişi ile tanışıp bunlardan sayısız mesaj alan insanlardan biri olmazsınız. 

Konu ne olursa olsun bir insana direkt mesaj atıp mevzuya dalmayın. Bu temenni ile bu yazıyı da sonlandıralım. Klavye delikanlılığından uzak durun!