KLASİK MEDYA ÖLDÜ MÜ?

Not: Bu yazıyı Mayıs 2019’da kaleme almıştım. Güncelleme yapıp tekrar paylaşmak istedim.

Amerikan NBC kanalı sevilen dizi The Big Bang Theory dizisinin 16 Mayıs 2019’da yayınlanacak olan 12. sezonun final bölümü ile ekranlara veda etti.

Benim de her bölümünü merakla beklediğim bu mükemmel diziye artık veda ettik. Peki neden?

Klasik Medya Ölüyor Mu?

Bence evet. Artık klasik televizyon yayıncılığının yerini dijital yayıncılık alıyor. Amazon ve Netflix gibi dünya devlerinin yanısıra ülkemizde de dijital yayıncılık yapan platformların sayısının arttığını görüyoruz. Bir dizinin yapım maliyeti ve reklam gelirleri düşünüldüğünde dijital yayın platformlarının klasik medya kanallarından birkaç adım önde olduğu aşikar.

The Big Bang Theory’ye Veda

Kanallar artık birer birer dizilerini öldürürken bu akıma son kapılan da The Big Bang Theory oldu. Her bölümünü 12-16 milyon insanın izlediği bir dizi olmasına rağmen fişi çekildi. 

Dijital yayın platformlarının film endüstrisini de etkilediğini fark ediyoruz. Artık film yapımcılarının ve oyuncularının yavaş yavaş bu platformlara kaydığını ve izleyicilerin de bundan gayet memnun olduğunu gözlemliyorum.

İzleyiciler artık 100-120 dakikada bitecek bir hikayeden çok 40ar 50şer dakikalık bölümlerden oluşan uzun soluklu hikayeleri talep eder oldu. Bunu sağlamak ise dijital platformlara kaldı.

Yakın gelecekte – tahminlerime göre 2025’e kadar- klasik medya organları yavaş yavaş yok olup dijital platformlara taşınacağız. Bunun en büyük sebebi ise izleyicilerdir.

Reklamsız, aralıksız ve farklı dil -altyazı- destekleri ile istedikleri zaman istedikleri içeriği izleyebilme özgürlüğü izleyiciler için paha biçilemez bir durum.

Artık herkes birer Netflix ya da benzeri bir platform üyeliği almaya başladı. 

The Big Bang Theory dizisine veda ederken Young Sheldon dizisi ile ineklerin dünyasını tanımaya devam edeceğiz. 

12 sezon ile en uzun sit-com dizisi olarak tarihe geçen bu diziye bir hayranı olarak teşekkür ederek bitirmek istiyorum. Mükemmel anlar yaşattı ve unutulmaz karakterleri hayatımıza kattı. Her güzel şeyde olduğu gibi bunda da sona ulaştık.